Україна: Жінки обіймають значну кількість керівних посад у всіх галузях права — звіт Міжнародної асоціації юристів з питань гендерної рівності

Останнє дослідження гендерної нерівності у світовій юридичній професії, оприлюднене Підрозділом правової політики та досліджень (LPRU) Міжнародної асоціації юристів (IBA), зосереджене на Україні. Воно показує, що жінки становлять значний відсоток юридичної професії в країні як загалом, так і на керівних посадах у всіх секторах.
Дослідження показало, що загалом жінки становлять 56% усіх юристів в Україні, причому 53% із них обіймають керівні посади — найвищий відсоток серед десяти досліджуваних країн. Найбільше жінок-юристів — на керівних посадах в державному секторі (76%), за ним слідують корпоративний сектор (59%) та судова система (40%). Найнижчий відсоток жінок-юристок на керівних посадах — у юридичних фірмах (38%).
Звіт «50:50 до 2030 року: лонгітюдне дослідження проблеми гендерної рівності в юридичній сфері — ЗВІТ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ, ОТРИМАНІ В УКРАЇНІ», підготовлений Асоціацією правників України, є десятим у серії досліджень, проведених IBA у співпраці з LexisNexis Rule of Law Foundation (LNROLF). Дослідження є частиною дев'ятирічного проєкту з вивчення статистичної диспропорції між чоловіками та жінками на керівних посадах у юридичній професії — приватній практиці, корпоративних юридичних командах, установах публічного сектору та судовій системі. Проєкт має на меті виявити першопричини гендерної нерівності у вищих ешелонах юридичної професії, визначити, чи мають вплив ініціативи, запроваджені для подолання цієї нерівності. Також має бути розроблено план для забезпечення гендерної рівності на всіх рівнях.
Без роботи АПУ дослідження України було б неможливим. З моменту російського вторгнення в лютому 2022 року українські адвокати та судді боролися за відстоювання цінностей правничої професії за найкритичніших обставин, демонструючи наполегливість, стоїцизм та стійкість, підтримуючи гендерну рівність як ключове питання для професії.
Микола Стеценко, Президент Асоціації правників України, зазначив у своїй передмові до Звіту:
«Цей документ не лише відображає наші досягнення та виклики, з якими ми стикаємося, а й окреслює шлях до досягнення рівності та справедливості. У ці складні часи, коли наша країна бореться з наслідками повномасштабного вторгнення, жінки у правничій сфері демонструють неабияку стійкість та відданість справі. Від суддів до адвокатів, від науковців до волонтерів — жінки не лише виконують свої професійні обов’язки, а й надають неоціненну підтримку своїм громадам».
Серед інших висновків звіту про адвокатуру в Україні — такі:
- програми коучингу та наставництва для жінок вважаються найбільш ефективними ініціативами для досягнення кращого гендерного представництва;
- найпопулярнішими ініціативами є гнучкий графік роботи та тренінги з розвитку лідерських якостей для жінок;
- робота на умовах неповного робочого часу є досить поширеною в юридичному секторі;
- рівень неповної зайнятості є низьким у судовій системі, державному та корпоративному секторах;
- 64% респондентів здійснюють моніторинг гендерного балансу в цілому; та
- 58% відстежують гендерний баланс на керівних посадах. За результатами опитування, жінки становлять 56% усіх юристів в Україні, що лише трохи нижче, ніж у Чилі (приблизно 60%) та Нідерландах (57%), і випереджає інші досліджувані країни (54% в Іспанії, 51% в Англії та Уельсі, 49% в Уганді, 44% в Бразилії, 40% в Нігерії, 34% в Мексиці та 29% в Республіці Корея).
На черзі — публікація звіту «50:50 до 2030 року» щодо Туреччини.
Контакт: IBApressoffice@int-bar.org.
Нотатки для читача:
-
Натисніть тут, щоб завантажити PDF-файл «50:50 до 2030 року: лонгітюдне дослідження проблеми гендерної рівності в юридичній сфері — ЗВІТ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ, ОТРИМАНІ В УКРАЇНІ».
- У рамках дослідження «50:50 до 2030 року: лонгітюдне дослідження проблеми гендерної рівності в юридичній сфері» на сьогоднішній день було опубліковано дев'ять звітів: 2022 року — Англія та Уельс, Уганда та Іспанія; 2023-го — Чилі, Нідерланди та Нігерія; 2024-го — Бразилія, Республіка Корея та Мексика. Також 2024 року було опубліковано додаткове тематичне дослідження щодо Непалу, проведене Асоціацією адвокатів Непалу.
-
Натисніть тут для отримання інформації про проєкт IBA «50:50 до 2030 року: лонгітюдне дослідження проблеми гендерної рівності в юридичній сфері».
-
З метою підвищення обізнаності про виклики, з якими стикаються жінки у своїй кар'єрі, Комітет жінок-юристів IBA під час Щорічної конференції IBA 2024 року в Мехіко, Мексика, провів сесію під назвою «Повсюдний характер знущань, сексуальних домагань та гендерної нерівності в юридичній професії — будь частиною рішення!». Дискусія була зосереджена на перешкодах, що стоять на заваді прогресу жінок у професії. IBA LPRU зробила свій внесок у дискусію, представивши результати дослідження юридичної професії в Мексиці, які щойно були опубліковані.
-
Міжнародна асоціація юристів (IBA), глобальний голос юридичної професії, є провідною організацією для міжнародних юристів-практиків, адвокатських асоціацій та правничих об’єднань. Заснована 1947 року, невдовзі після створення ООН, IBA народилася з переконання, що організація, яка складається з адвокатських асоціацій світу, може сприяти глобальній стабільності та миру через здійснення правосуддя.
IBA має значний досвід у наданні допомоги світовій юридичній спільноті, а завдяки своєму глобальному членству впливає на розвиток реформи міжнародного права та допомагає формувати майбутнє юридичної професії в усьому світі.
-
IBA в соціальних мережах: